Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

V Liberci zněly jazyky!

29.09.2015

K příležitosti Evropského dne jazyků, který se každoročně koná 26. září, se v pátek 25. září konala od 8:00 do 15:00 hodin v Krajské vědecké knihovně v Liberci akce s přídomkem „Kolik řečí znáš, tolikrát jsi člověkem“. Jejím smyslem bylo motivovat studenty k učení se nového jazyka nebo k procvičení již získaných jazykových znalostí. 

Na organizaci této akce se podílelo Eurocentrum Liberec, Gymnázium Jeronýmova, Krajská vědecká knihovna Liberec a Europe direct Liberec. Mezi další partnery patřil Liberecký kraj, Aliance Francaise Liberec a British council. Účast byla velmi vysoká, a zájem o workshopy přečkal očekávání pořadatelů. Evropského dne jazyků v Liberecké knihovně se zúčastnilo na 450 studentů ze 14 škol z Libereckého kraje.

 

 SPEAK-DATING

 

Akce byla převážně zaměřená pro žáky druhého stupně ZŠ a studenty SŠ. Studenti si na ní mohli vyzkoušet své jazykové znalosti ve formě kvízů a soutěží, které připravili studenti z Gymnázia Jeronýmova, nebo workshopů „Riskuj s jazyky“ a „Znakové jazyky“. Na workshopu „Riskuj s jazyky“, vedeným Martinem Fišerem z libereckého Eurocentra, soutěžili studenti ve skupinách v soutěži „riskuj“, zaměřené na jejich znalosti o evropských jazycích a o původu a významu cizích slov. Na druhém workshopu „Znakové jazyky“ si studenti mohli vyzkoušet znakový jazyk, pod vedením Karla Redlicha, který je tlumočníkem a lektorem znakového jazyka. Další atrakcí byl „Speak dating“, kde si studenti povídali a naučili se něco nového od rodilých mluvčích například z Německa, Španělska, Itálie, Francie a Thajska. Novinkou v tomto ročníku byla možnost zkusit si dabovat. Studenti si v provizorním nahrávacím studiu zkusili, jaké je to dabovat například kreslený film Shrek.

Zkouška dabingu

 

V rámci celé akce byla vystavena díla ze zářiové výtvarné soutěže se stejnojmenným názvem „Kolik řečí znáš, tolikrát jsi člověkem“, kde měli studenti za úkol vytvořit na toto téma krátký komiksový příběh. Díla poputují dále do V-klubu Liberec v ulici 5. května, kde si jednotlivé komiksy budou moci návštěvníci prohlídnout až do začátku listopadu.

Do soutěže dorazilo celkem 133 velice nápaditých děl z 20 škol v Libereckém kraji. Vzhledem k velkému počtu tolika vydařených komiksů bylo těžké vybrat vítěze, ale nakonec se na prvním místě umístila Lucie Kovářová a Petr Kahan z Gymnázia Dr. Antona Randy, na druhém Silvie Funková Z Gymnázia a SoŠPg Jeronýmova a na třetím Kristýna Rejnová a Anna Křelinová ze ZŠ a MŠ Hejnice. Výhercům gratulujeme a všem ostatním děkujeme za zaslání tolika originálních děl a za pomoc při propagaci cizích jazyků v našem kraji.

Závěrem bychom chtěli poděkovat všem účastníkům - pedagogům a studentům, kteří si našli cestu do Krajské vědecké knihovny Liberec, a to především za nadšení a aktivní přístup, který v pátek projevili. Těšíme se na viděnou opět příští rok!  

Martin Fišer a Tereza Stašáková

VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty