Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

Studenti v Libereckém kraji znají Evropu: vyhlášení výsledků soutěže

03.06.2020

Kvíz na téma "Zajímavosti Evropy" vzbudil velký zájem. Přihlásilo se do něj přes 500 studentů v LK. Více jak 200 zodpovědělo správně všechny otázky. 

 Děkujeme velice všem pedagogům za šíření soutěže a studentům za zapojení se! Gratulujeme vítězům a všem zúčastněným přejeme hodně zážitků z cest po Evropě! :) 

 

 

Správné odpovědi: 

1. 1) Obyvatelé této země jsou v průměru nejvyšší na světě. 2) Najdeme zde největší květinový park Evropy. 3) Na přibližně 17 milionů obyvatel připadá až 18 milionů kol.
  odpoved spravne a) Nizozemsko
  b) Belgie
  c) Francie

2. 1) V této zemi existuje instituce, která má jazyk dané země chránit před cizími slovy jako např. hashtag, email, blog, apod..  2) Ročně obyvatelé této země snědí 30 tisíc tun hlemýžďů. 3) Nachází se zde nejvyšší hora Evropy.
  a) Monako
  odpoved spravne b) Francie
  c) Itálie

3. 1) V této zemi měli kořeny takové osobnosti jako např. Angelina Jolie, Jon Bon Jovi nebo Audrey Hepburn. 2) Tato země má nejvíce hradů a zámků na jednoho obyvatele v Evropě. 3) Pořádá se zde také nejstarší evropský maraton.
  a) Česká republika
  b) Polsko
  odpoved spravne c) Slovensko

4. 1) V jazyku této země se přechylují i mužská jména – např. Jaromír Jágr by se přechýlil jako Jaromíras Jágras, prezident Miloš Zeman jako Milošas Zemanas. 2) Jazyk by měl být také používán bez anglicismů, např. emailům se tak říká – elektroninis paštas. 3) Barvy na vlajce tohoto státu jsou stejné jako na semaforu (jen v jiném pořadí).
  a) Lotyšsko
  b) Estonsko
  odpoved spravne c) Litva

5. 1) V tomto státě se natáčely filmy jako Gladiátor nebo Troja. 2) V tomto státě nejsou žádné řeky ani jezera. 3) Zdejší ženy jsou průměrně nejmenší v EU (159cm)!
  odpoved spravne a) Malta
  b) Kypr
  c) Španělsko

6. 1) Z této země pochází Skype. 2) V této zemi připadá na 100 žen pouze 84 mužů, což je druhý nejmenší počet na světě. 3) Ve všech volbách v této zemi můžete volit přes internet.
  a) Lotyšsko
  odpoved spravne b) Estonsko
  c) Německo

7. 1) Nachází se zde nejvíce zoo v Evropě a zoo v hlavním městě je počtem zvířat největší zoologickou zahradou na světě. 2) Z této země pochází také nejstarší pivovar na světě. Založen byl již v 8. století. 3) Hlavní město je 9x větší než Paříž.
  odpoved spravne a) Německo
  b) Itálie
  c) Rakousko


8. 1) Nežijí zde žádní hadi, protože v dobách, kdy se vyvíjeli první plazi, byla tato země ještě zcela ponořená v oceánu. 2) Oficiálním znakem tohoto státu je harfa. 3) Najdeme zde také nejstarší bar na světě.
  a) Malta
  b) Dánsko
  odpoved spravne c) Irsko

9. 1) Tato země disponuje jedinou evropskou čajovou plantáží. 2) Najdeme zde nejdelší most v celé Evropě, který měří dokonce 17,2km. 3) Pochází odsud více než polovina světové produkce korku.
  a) Bulharsko
  odpoved spravne b) Portugalsko
  c) Španělsko

10. 1) V hlavním městě tohoto státu naleznete sochu „Bad, Bad Boy“, je 8m vysoká, růžová a je to čůrající chlapec. 2) V této zemi mají přibližně 2 miliony saun. 3) Dle některých průzkumů obyvatelé této země vypijí nejvíce kávy na osobu na světě.
  a) Švédsko
  b) Dánsko
  odpoved spravne c) Finsko

VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty