Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

Jaké příležitosti nabízí EU mladým lidem? Rozhovor o evropských projektech

02.10.2020

Program Erasmus a jeho současný pokračovatel Erasmus+ běží již od roku 1987 a za svých prvních 30 let existence se ho zúčastnilo deset miliónů Evropanů. Samotná Česká republika v programu participuje od roku 1998. Během školního roku 2017-2018 z České republiky vycestovalo přes sedm tisíc účastníků, a to nejčastěji do Německa, Španělska nebo Velké Británie. Naopak do České republiky v rámci projektu Erasmus+ dorazilo přes jedenáct tisíc účastníků zahrnujících studenty, stážisty, dále se vzdělávající dospělé a jiné. Většina podpořených projektů představuje podporu vysokoškolských studentů během jejich pobytu v zahraničí. Erasmus+ ovšem nabízí i další možnosti podpory vzdělávání – například formou krátkodobých několikadenních setkání mládeže se zaměřením na konkrétní problematiku. Právě o tom, jak tento typ projektů může být přínosem pro mladého člověka, je rozhovor se Zuzanou Fišerovou, absolventkou libereckého Gymnázia Jeronýmova a studentkou Palackého univerzity v Olomouci. 

Ahoj Zuzko, pro začátek se prosím představ.

 

Ahoj! Jmenuji se Zuzka, pocházím z Liberce, ale momentálně většinu času trávím v Olomouci. Studuji tam mezinárodní rozvojová a environmentální studia a souběžně učitelství geografie pro střední školy. Tancuji swing, skládám puzzle, ráda vařím, chodím do sauny a jsem blázen do Kavkazu. Zrovna se Chystám do Tbilisi na Erasmus.

 

Účastnit se projektu znamená mít konstatně úsměv na tváři. Nicméně se musí počítat i s vykročením z komfortní zony a prožitím si kulturního šoku.

 

Kdy jsi vyrazila na první projekt? Kam to bylo? Vzpomeneš si, jak ses k projektu dostala? Co byl první impuls vyrazit?

 

Na první mezinárodní výměnu jsem vyrazila, když mi bylo čtrnáct, nejednalo se o evropský projekt, ale česko-německou výměnu, kterou pořádal nᚠrodinný známý. Říkal, že mě to bude bavit a procvičím si němčinu. Bylo to tak, a tak jsem půl roku na to hledala další možnosti a objevila projekt v Polsku přes organizaci HodinaH, a pak už se to se mnou vezlo. Projekty bývají od 15ti, pokud se však člověk domluví a má narozeniny v průběhu projektu, může vyjet i dříve. K projektům mě namotivovali moji dva starší bráchové, kteří také vyjížděli. Nikdy jsem s rodičemi předtím nebyla v zahraničí (pokud to nebyly nákupy v Polsku či v Německu), a tak možnost kouknout se trochu do světa sama a zadarmo mě lákala ihned.

 

Jaká očekávání jsi měla před odjezdem na svůj první projekt?

 

Pamatuju si, že jsem se hrozně bála. Na jazyky doopravdy talent nejsem a k tomu bych se popsala jako plachá osoba, co potřebuje trochu času, než se rozkouká a dokáže navázat s ostatními kontakt. No, co si budem. Domluvit se bylo občas trochu těžké a dost často se mi stávaly trapasy, ale neodradilo mě to a vyjela jsem po té na dalších X projektů.

 

Jaké projekty jsi už absolvovala? 

 

V Irsku a Španělsku jsem absolvovala environmentální projekty. V Maďarsku jsme se zabývali zdravým životním stylem a jeho popularizací. V Polsku aktivním občanstvím. Ve Francii jsme diskutovali o diskriminaci a stereotypech. V Norsku jsme vytvářeli edukační programy zaměřené na environmentální výchovu. Všechny projekty trvaly sedm až deset dní. Občas bývají projekty dvoutýdenní, ale není to tak časté.

 

 

  Mezinárodní skupina projektu ve Franci „Mixabilities“. Potkali se zde lidé ze Srbska, Česka, Francie a Španělska. Lidé s mentálním i fyzickým postižením.

 

Dokážeš si vybavit projekt, který tě ovlivnil nejvíce? Čím to podle tebe bylo? (Prosím o více detailů o projektu – zaměření, míst, termín, počet účastníků, zúčastněné země, výsledky projektu, i třeba zábavná historka.)

 

Jako první si vybavím projekt ve Francii. Setkali se zde lidé nejen s fyzickým, ale i mentálním postižením. Bavili jsme se o diskriminaci a učili se různé techniky a nástroje, jak s tímto jevem bojovat.

 

Do teď si pamatuji jednu diskuzi, kdy jsme se každý měli zamyslet nad tím, kdy jsme se dostali do situace, ve které nás někdo diskriminoval, abychom vybrali tři a vytvořili na toto téma takzvané divadlo fórum. Víte, když sedíte v kruhu s lidmi na vozíku, s Downovým syndromem či s lidmi, co jsou téměř neslyšící, máte pocit, že jste se osobně s předsudky určitě nesetkali. Každý z nás ale něco musel říct a já si nějakým způsobem vzpomněla na základní školu, kdy jsem byla nejen ze strany dětí šikanovaná, protože jsem v té době neuměla téměř mluvit. Měla jsem chodit do speciální školy, ale má tehdejší psycholožka bojovala za to, aby se tak nestalo. Jsem za to ráda, nicméně prvních pět let, než jsem přešla na osmileté gymnázium, bylo pro mě občas těžké. Řekla jsem v kolečku svůj příběh s tím, že přece o nic nešlo, ale s mým překvapením byl můj příběh vybrán a rozebírán. Až na projektu jsem si uvědomila, že jsem si z té doby vzala pocit, že musím někomu něco dokazovat. Nicméně, začala jsem s tím pracovat a od té doby je můj život doopravdy klidnější a spokojenější. 

 

Icebreaker. Krátká hra na rozehřátí a stmelení skupiny je nedílnou součástí každého projektu.

 

Jak moc jsou od sebe projekty odlišné? Stojí za to jezdit na více projektů?

 

Řekla bych, že ano. Nejen, že témata a místa se liší, ale také národnostní mix. Každý projekt jsem si vždycky užila z jiného důvodu a neřekla bych, že jsem se s každým projektem učila méně.

 

 

Evropské projekty jsou o cestování a poznávání míst. Není to však jediný aspekt.

 

Co obnáší vyrazit na evropský projekt? Kde hledat informace? Jaké organizace sleduješ? Jak je to s financemi?

 

Vyplnit přihlášku, být vybrán, koupit si lístek na projekt podle pokynů organizátora a odjet. Nic složitého. Existují facebookové stránky, kde různé organizace sdílejí své nabídky. Já jsem nejčastěji vyjela s HodinouH a EYCB (Evropské centrum mládeže Břeclav). Sama občas koordinuji projekty na kypru a nově v Arménii. Stačí mi napsat na tento email: evropabezhranic@gmail.com, a já se ozvu, když bude nějaký projekt aktuální. Co se týká financí, tak ubytování, jídlo a aktivity jsou 100% pokryty z EU programu Erasmus+.

 

Takové projekty zahrnují spoustu logistiky pro pořadatele. Fungovalo vždy všechno tak, jak mělo? Setkala ses někdy s nějakými komplikacemi, můžeš uvést příklad?

 

Ne vždy bylo všechno ideální, nicméně každá skupina má svého groupleadera, který úzce komunikuje s organizátory. Pokud někdo má nějaký problém, může se na groupleadera s čímkoliv obrátit. Samozřejmě pokud se člověk neozve, že mu něco vadí, nic se nezmění. Já sama se s nijak zvl᚝ velkými problémy nesetkala.

 

Projekty jsou obvykle zaměřené na rozvoj různých kompetencí účastníků, ale jistě k nim patří i mezilidský rozměr. Dokážeš říct, že jsi poznala lidi, kteří se stali tvými přáteli? Jsi stále v kontaktu s některými účastníky?

 

Samosebou, po většině lidí mi zbyli jen kontakty na Facebooku. Je však pár lidí, se kterými jsem se potkala, když jsem cestovala. Jednomu kamarádovi jsem pomáhala v jeho neziskovce v Nizozemsku, když jsem byla na Erasmu v Belgii. Tam jsem dokonce chvilku bydlela u kamaráda mého bráchy, se kterým se seznámil kde? Na projektu!

 

Každý projekt je plný diskusí, výměn tipů, rad nápadů a také receptů. Přátelství zde vzniká hned.

 

Změnila ti účast na podobných projektech pohled na některé věci? Na které?

 

Myslím, že mi účast na projektech dost ovlivnilo výběr vysoké školy. Vyhledávám mezinárodní prostředí, více cestuji. Na střední škole a na začátku vysoké jsem si dávala účast na projektech do životopisu. Z vlastní zkušenosti taková položka zaujala.

 

Jakou radu bys dala těm, kteří by rádi vyrazili na evropský projekt?

 

Nebát se a přihlásit se. Vyplnit přihlášku trvá chvilku, šance se dostat je velká. Takže prostě jít do toho. I kdyby to bylo hrozné, týden se dá přežít.

 

 

Více informací o programu Erasmus+ lze zjistit na stránkách Evropské komise, aktuality v angličtině lze najít na webu Erasmus+. Na webu Domu zahraniční spolupráce, české národní agentury pro program Erasmus+, lze najít přehled o projektech a příležitostech v rámci programu.

VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty