Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

Erasmus+ Talks- I. Švédsko

01.02.2021

Erasmus+ je program Evropské unie podporující zahraniční mobilitu vysokoškolských studentů a spolupráci ve vysokoškolském vzdělávání v Evropě. V první díle série Erasmus+ Talks si popovídáme s Lukášem, který studoval ve Švédsku.

 

Ahoj Lukáši,

mohl by ses na úvod trochu představit?

 

Ahoj, tak je mi 23 let, jsem studentem fakulty mechatroniky tady na TULce již 3.rokem. V době 5. semestru jsem vycestoval s Erasmus+ programem do Švédska.

 

2. Podle čeho sis vybral tuto destinaci?

Vždycky jsem se chtěl podívat do Skandinávie, hlavně protože tam mají zimu, aspoň jsem si to myslel. Jo zimu miluji, mnohem víc než léto Smějící se

Zimu jsem nakonec dostal až úplně k závěru Erasmu, kde jsme vycestovali za polární kruh, ale jinak jsem byl ubytován na jihu Švédska a tam bylo počasí dost shodné s tím v Liberci.

Studoval jsem na Univerzitě v Kristianstad (tak se i jmenuje) ve městě Kristianstad.

 

3. Kdy ses rozhodl využít programu Erasmus+ a co si pro to musel udělat/zařídit?

Zúčastnit se programu Erasmus+ jsem se vlastně rozhodl hned po prvním semestru co jsem se stal členem ESN Liberec. Semestr, kde jsem získal nespočet nových známostí, přátel, zábavy i rozšířených obzorů.

Co jsem proto musel udělat? No hlavně samé papírování, vše co šlo přes univerzitu bylo celkem v pohodě vše šlo hladce, až když došlo na sehnání pojištění. Kvůli COVID-19, pojišovny spojené s TUL nebyly schopny mi vyhovět, právě kvůli tomu, že v době mého odjezdu bylo Švédsko vedeno v červené barvě dle nějakého toho označení 'Semafor'. Musel jsem provést asi 20 telefonátů, na vše se vyptat a dokonce jsem jednou volal i na Ministerstvo zahraničních věcí. Nakonec jsem tedy sehnal vyhovující pojištění od společnosti AXA.

 

4. Jaké byly tvé první dny po příjezdu?

První dny byly super. S novými kamarády jsme prozkoumávali všechny části Kristianstadu, hrály míčové hry na hřištích a celkově jsme užívali "COVID-free enviroment". Jelikož Švédská vláda v té době žádný virus neřešila, mohli jsme zase žít normální život.

 

5. Jaké si studoval předměty a kolik z nich ti bylo uznáno v Liberci?

Studoval jsem 3 předměty a všechny mi budou teprve uznány. I přesto, že předměty nejsou 100% shodné s těmi co máme na TUL, budou mi uznány, protože jsou shodné z větší části.

 

6. Jak se lišil školní systém s tím libereckým a v čem spatřuješ jeho hlavní výhody?

Semestr ve Švédsku probíhá úplně jiným způsobem, než tady. Semestr mají rozdělený na periody, kde v každé periodě studuješ jeden nebo 2 předměty (záleží na tobě, kolik si jich zapíšeš) a pak ke konci té periody píšeš zkoušky. Pak začíná další perioda a s ní nové předměty. Největší výhodou tohoto systému je, že student pak není ve stresu z toho, kolik musí splnit zkoušek najednou.

 

7. Jaká byla výše tvého stipendia a zhruba výše tvých životních nákladů?

Jestli si dobře pamatuji tak to bylo 2 200 euro. Jenže to na přežití ve Švédsku je hodně málo, už jen za ubytování jsem dal asi 80% z toho. Zhruba jsem celkem za celou dobu utratil kolem 2 800 až 3 000 euro.

 

8. Měl si čas na cestování? Pokud ano, kam si se podíval?

Čas na cestování rozhodně byl, už to, že nebylo omezení v pohybu, nás nutilo někam cestovat. Podíval jsem se do Kodaně, Stockholmu, Osla a pak několik národních parků. U moře, na pláži, kolem jezer a nakonec i za polární kruh do Kirnuny.

 

9. Po čem se ti nejvíce stýská po příjezdu zpět do České republiky, co by si změnil, pokud by si mohl?

Kdybych mohl vymýtit COVID, tak bych to udělal hned. Svoboda pohybu a normální život, to je to, po čem se mi stýská nejvíc.

 

10. Jaký je tvůj nejsilnější zážitek z Erasmu?

Když jsme byli v Kiruně, za polárním kruhem. Celý výlet (5 dní) byl jeden obří zážitek. Jeli jsme tam v prosinci, když je noc nejdelší v roce a měli jsme světlo jen 3,5 hodiny. Viděli jsme neskutečné divadlo v podobě polární záře na noční obloze. Jezdili jsme na psích spřežení i na sněžných skútrech. Celý zážitek byl ještě o to silnější, že pro mnohé to byl poslední týden Erasmu.... Nezapomenutelný zážitek.

 

11. Mᚠnějaký vzkaz pro možné uchazeče tohoto programu?

Hlavně, kamkoliv do Skandinávie pojedete, nespoléhejte se jen na peníze ze stipendia, jinak se nikam nepodíváte. Zároveň pokud máte možnost, preferujte výběr pobytu spíše na severo-západ Scandinávie, tam je aspoň trochu zajímavější krajina, všude jinde je jen placka.

 

 

Děkuji za rozhovor

Vojtěch Kameník 

 

Autor: Vojtěch Kameník; Martin Fišer
VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty