Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

Erasmus+ Talks vol. 2: Slovinsko. „ Nebojte se, taky jsem měl pochybnosti“

08.02.2021

Rozhovor s Adamem Lochmanem, studentem TUL o jeho pocitech z Erasmu ve Slovinsku.

 

Ahoj Adame,

mohl by ses na úvod trochu představit?

 

Ahoj, jasně. Je mi 23 let, studuji na TUL od roku 2017 a ve svém druhém ročníku jsem měl možnost vyjet na Erasmus+ do Slovinska.

 

2. Podle čeho sis vybral tuto destinaci?

Slovinsko má krásnou přírodu a také je to ideální cestovatelská křižovatka.

 

3. Kdy ses rozhodl využít programu Erasmus+ a co si pro to musel udělat/zařídit?

Ještě než jsem šel do Liberce, tak jsem byl s bratrancem ve Vídni, který mi řekl, a určitě využívám těchto možností, které univerzita nabízí. Takže když jsem nastoupil na TUL, hned jsem si o tom hledal informace. Bylo toho hodně k zařízení, ale stálo to za to.

 

4. Jaké byly tvé první dny po příjezdu?

První dny si moc dobře pamatuji, byla to pro mě velká změna, jste daleko od rodiny, v cizí zemi a nikoho neznáte. Byla to opravdu velká facka, ale během 14 dní jsem se trochu vzpamatoval a začal si to po malých zážitcích opravdu užívat.

 

5. Jaké si studoval předměty a kolik z nich ti bylo uznáno v Liberci?

Studoval jsem tam celkově 5 předmětů. Jeden z nich byla kytara, což bylo opravdu super. Nakonec jsem musel mít 2 vystoupení před studenty, tak to bylo hezké. Další předměty byly pedagogické a také jeden geografický. Uznali mně tenkrát 2 předměty.

 

6. Jak se lišil školní systém s tím libereckým a v čem spatřuješ jeho hlavní výhody?

Co si tak pamatuji, tak jako Erasmus student jsem dostal vypracovat seminární práci a pak ji na konci semestru prezentovat před učitelem. Takže úplně v jejich systému jsem nebyl, ale byl jsem se podívat asi na 2 hodiny a přišlo mi to celkem podobné jako v Liberci.

 

7. Jaká byla výše tvého stipendia a zhruba výše tvých životních nákladů?

Dostal jsem 80% stipendia najednou před začátku semestru, takže jsem si každý měsíc nechal těch 330 euro. Měl jsem samozřejmě něco našetřeného, takže jsem každý měsíc utratil kolem 400 euro.

 

8. Měl si čas na cestování? Kam si měl možnost se podívat?

Času jsem měl opravdu hodně, takže ano. Hodně jsem chodil po okolí, ale navštívil jsem i Národní park Triglav, byl jsem u moře, navštívil nějaké hrady, ale i města – Lublaň, Celje nebo Budapeš.

 

9. Po čem se ti nejvíce stýská po příjezdu zpět do České republiky, co by si změnil, kdybys mohl?

Asi po jídle, jsem totiž gurmán. Přibral jsem během Erasmu 6 kg, což je fakt dobrý na mě. Po příjezdu jsem asi trochu ztratil to nadšení, jelikož pro mě byl Erasmus samé dobrodružství.

 

10. Jaký je tvůj nejsilnější zážitek z Erasmu?

Asi když mi přijel kamarád, tak jsme se jeli podívat na pramen Soči a málem jsme tam umřeli na ferratách. Hodně pršelo a kamarád měl ještě k tomu sálové boty. Byl to opravdu silný zážitek.

 

11. Mᚠnějaký vzkaz pro možné uchazeče tohoto programu?

Určitě mám. Nebojte se toho, taky jsem měl pochybnosti – nedomluvím se, ztratím se, nevěřím si. Uvidíte, jak se měníte a tento výstup z komfortní zóny Vás posune dál, než si myslíte.

 

 

Děkuji za rozhovor

Vojtěch Kameník

Autor: Vojtěch Kameník, Martin Fišer
VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty