Erasmus+ Talks. III. Německo
Nebojte se, nečekejte a jeďte
Dalí rozhovor věnujeme Německu, ve kterém byla Barbora Kameníková po dobu dvou semestrů. Freiburg im Breisgau je historické město v německé spolkové zemi Bádensko-Württembersko, které se nachází přiblině 30 km od francouzských a 45 km od výcarských hranic.
Ahoj Báro,
mohla by ses na úvod trochu představit?
Ahoj, je mi 28 let, bakaláře jsem studovala na TUL a to obor Německý a panělský jazyk se zaměřením na vzdělávání. Ve druháku (2013/2014) jsem vycestovala na Erasmus do německého městečka Freiburg im Breisgau.
2. Podle čeho sis vybrala tuto destinaci?
Vybírala jsem mezi Německem, výcarskem a panělskem. Vechny ty destinace byly zajímavé, u jen kvůli jazykům, kterými se tam mluví a které jsem studovala. Nakonec jsme si na první místo dala Německo a tam jsem nakonec i odjela.
3. Kdy ses rozhodla vyuít programu Erasmus+ a co si pro to musela udělat/zařídit?
Mylenku odjet na Erasmus jsem měla u před vysokou, vdy jsem ráda cestovala a lákalo mě to. Na začátku prváku jsme měli informační schůzku a pár týdnů na to jsem u odevzdávala přihláku. Organizačně to nebylo příli náročné, s paní koordinátorkou jsme ve vdy bez problémů vyřeily. O něco náročnějí bylo sehnat si v Německu ubytování, je tam obrovská poptávka i z řad místních studentů, take jsem tam odjíděla bez zařízeného ubytování, co bylo hodně stresující.
4. Jaké byly tvé první dny po příjezdu?
První dny byly jak na horské dráze. A ráno v den odjezdu mi začalo docházet, e se opravdu stěhuji do zahraničí, by jen k naim sousedům. První týden jsem strávila na různých místech, ne jsem se dostala do ubytování, kde jsem mohla zůstat aspoň měsíc, a to díky mé buddy, se kterou jsem byla v kontaktu u před odjezdem a která mi hodně pomáhala. Následovaly orientační týdny plné seznamování a zařizování si vechno od lítačky po bankovní účet. Byly to nejnáročnějí a zároveň asi nejzajímavějí týdny. Brzy jsem se seznámila se spoustou lidí z různých částí světa a přesně v tu chvíli se ten Erasmus stal skutečným Erasmem.
5. Jaké si studovala předměty a kolik z nich ti bylo uznáno v Liberci?
Měli jsme monost studovat předměty určené nám Erasmákům - gramatika, konverzace nebo třeba německé reálie, kdy jsme řeili ve od kultury po průmysl a jezdili na exkurze do různých měst, kde jsme navtěvovali různé podniky (např. Dr. Oetker nebo La Roche) či různé akce (Muzejní noc ve výcarsku). Chodila jsem i na pár dalích, které mě zajímaly. Vechny mi byly uznány jako céčkové předměty. Pro splnění těch domácích bych se musela vracet domů a poměrně sloitě si předměty dodělávat. A to mluvím jen o těch německých, panělské bych těko zvládla a ani by mi to nebylo umoněno.
6. Jak se liil kolní systém s tím libereckým a v čem spatřuje jeho hlavní výhody?
Nejvíc se liil v přístupu německých studentů ke studiu. To bylo něco neuvěřitelného. Seděla jsem v aule, kde mohlo být třeba 150 studentů, přednáející poloila otázku, já se skoro schovala pod lavici (abych náhodou nemusela mluvila) a v ten samý moment se hlásila půlka studentů. Vichni chtěli diskutovat, říct svůj názor, poslouchat ostatní. To je něco, co jsem na českých univerzitách nezaila. Zřejmě v tomhle ohledu nejsme tolik sebevědomí a průbojní. Bojíme se chyb, a tak raději mlčíme. Věřím, e se to v budoucnu změní a studenti se budou prát o slovo i u nás 😊
7. Jaká byla výe tvého stipendia a zhruba výe tvých ivotních nákladů?
Dostávala jsem 400 euro na měsíc, co pokrylo základní náklady: ubytování (250-310 euro), jídlo a běné výdaje. Na cestování a nějaké dalí extra výdaje stipendium nestačí. Nicméně na to si člověk můe předem nebo i na Erasmu vydělat a uít si pobyt podle představ.
8. Měla si čas na cestování a kam si se podíval?
Prostoru na cestování bylo dost a jezdila jsem vude, kam to lo/kam se zrovna jelo. Freiburg má obrovskou výhodu, co se polohy týče. Vlakem je člověk za půl hodiny ve Francii, za hodinu ve výcarsku. Procestovali jsme spoustu míst v Německu, několikrát jsme jeli do výcarska, Francie, Rakouska a o zkoukovém jsme jeli i k nám do ČR, na Slovensko a do Maďarska. V tomhle ohledu jsme si opravdu uívali a stálo to za rozhodně za to!
9. Po čem se ti nejvíce stýská po příjezdu zpět do České republiky, co by změnila, kdybys mohla?
Strávila jsem tam téměř rok, take mi pak přirozeně chyběl ten ivot, který jsem tam ila, samozřejmě kamarádi a asi celkově ta mentalita. Pokud bych něco mohla měnit, přála bych si, aby i lidé u nás byli více otevření, nebáli se a byli k sobě tolerantnějí. Abychom byli podporováni v tom mít vlastní názor, nejenom umět "papoukovat" názory jiných nebo jen poslouchat. To má určitě základ i v tom vzdělávání, o kterém jsem mluvila u u předchozích otázek.
10. Jaký je tvůj nejsilnějí záitek z Erasmu?
Nevybavuji si jeden nejsilnějí záitek, spí tak nějak obecně spokojenost a smysluplnost, kterou jsem po celou dobu ve Freiburgu vnímala. Pak asi vekerý čas, který jsem strávila s mými kamarády Erasmáky.
A moná i ten pocit, který jsem měla pokadé, kdy jsem se do Freiburgu vracela po návtěvě ČR. Ten pocit, e se vracím domů 😊
11. Má nějaký vzkaz pro moné uchazeče tohoto programu?
Nebojte se, nečekejte a jeďte. Nebude to vdycky jednoduché, bude se vám stýskat, moná vám nebudou uznány vechny předměty/nebo si celý rok zopakujete jako já a vrátíte se moná o něco chudí, ale mnohonásobně se vám to vrátí. Není lepí monosti, jak vyskočit ze své bubliny, neuvěřitelně si rozířit obzory a stát se tolerantní společností bez zbytečných předsudků ne právě skrze pobyt v zahraničí. Je to jedna z nejlepích věcí, co vás v ivotě můe potkat a my vichni máme obrovskou výhodu, e studujeme v dnení době, kdy kadý můe vyjet téměř kamkoli. Není to samozřejmost.
Děkuji za rozhovor
Vojtěch Kameník
30. ročník soutěe MOJE MĚSTO LIBEREC (sběr přihláek do 15.3.) (Liberec)
18.02.2021 08:00 - 26.03.2021 23:59
Vlakem do Evropy! (Liberec)
Erasmus+ Talks IV. Portugalsko
17.02.2021
Erasmus+ Talks. III. Německo
08.02.2021
Erasmus+ Talks vol. 2: Slovinsko. Nebojte se, taky jsem měl pochybnosti
01.02.2021
Erasmus+ Talks- I. védsko