Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

Erasmus+ Talks. V.

Pátý díl věnujeme Španělsku a jejímu třetímu největšímu městu, kde během zimního semestru akademického roku 2019/2020 studovala Natálie Kočí. Ano, jedná se o Valencii, slunečné město se stabilním podnebím a až 300 slunečnými dny v roce.

02.03.2021

„Na Španělsku se mi nejvíce líbí jeho energie. Je plné života, slunce, hudby a jídla“

 

Ahoj Naty,

mohl by ses na úvod trochu představit?

Ahoj! Je mi 21 let, jsem studentka třetího ročníku na fakultě pedagogiky na TULce a v zimním semestru roku 2019, jsem se v rámci programu Erasmus+ vyjela do španělské Valencie.

 

2. Podle čeho sis vybral tuto destinaci?

Vzhledem k tomu, že studuji kombinaci jazyků angličtina/španělština, pro mě bylo Španělsko jasnou volbou. V nabídce bylo hned několik skvělých univerzit, takže pak už jsem se řídila doporučením jak studentů, kteří tam vyjeli přede mnou, tak i profesorů a trochu taky místním počasím Usmívající se Na Valencii jsem neslyšela nic než chválu, takže jsem měla rychle rozhodnuto.

 

3. Kdy ses rozhodl využít programu Erasmus+ a co si pro to musel udělat/zařídit?

O téhle možnosti jsem věděla už před začátkem studia a nejdříve je možné vyjet právě ve druhém ročníku, což je podle mě zároveň ideální doba, a tak jsem toho hned využila. Před výjezdem je samozřejmě potřeba něco málo zařídit, od smlouvy a dalších formulářů po cestovní pojištění, ubytování atd., ale když člověk nenechá všechno na poslední chvíli, tak se to dá zvládnout.

 

4. Jaké byly tvé první dny po příjezdu?

Lepší, než jsem čekala. Myslela jsem si, že budu hodně nervózní ze všeho nového, ale opak byl pravdou. Pár dní jsem se rozkoukávala, ale jakmile jsem si obhlédla univerzitu, našla metro, obchody, park i svoji oblíbenou kavárnu, tak jsem si zvykla téměř okamžitě.

 

5. Jaké si studoval předměty a kolik z nich ti bylo uznáno v Liberci?

Jestli jsem se během Erasmu setkala s nějakou komplikací, tak to bylo nedorozumění s univerzitou ohledně zapsaných předmětů, tudíž jsem nakonec nedostala všechny, které jsem původně plánovala. Proto jsem se nakonec rozhodla soustředit se na ty tři, které jsem potřebovala pro získání potřebného počtu kreditů. Spárování jsem měla s profesory předem domluvené, takže mi bylo příjezdu vše uznáno.

 

6. Jak se lišil školní systém s tím libereckým a v čem spatřuješ jeho hlavní výhody?

Jedna věc, která mě na univerzitě ve Valencii moc mile překvapila, byla nabídka předmětů speciálně uzpůsobených pro zahraniční studenty, kde na nás profesoři brali ohled a trochu zpomalili tempo, což se ve španělštině vážně přišlo vhod. Celkově můžu říct, že většina látky se zvládala ve škole a na domácí úkoly nebo samostudium se moc nespoléhalo, to byla další příjemná věc. Jinak přednášky i zkoušky probíhaly víceméně podobně jako u nás.

 

7. Jaká byla výše tvého stipendia a zhruba výše tvých životních nákladů?

Bylo mi přidáno 450 euro na měsíc a téměř celé stipendium jsem dostala před odjezdem, takže jsem s penězi mohla hospodařit po svém. Nájem mě vcelku vyšel kolem 220 euro za měsíc, z čehož pořád zbylo dost na jídlo, dopravu a ostatní výdaje, ale záleží, jak moc člověk utrácí.

 

8. Měl si čas na cestování a kam si se podíval?

Času jsem měla dostatek, takže jsem se ho snažila co nejvíce využít. Valencii jsem prozkoumala skrz na skrz a ráda jsem se účastnila výletů, které pořádaly místní studentské organizace. Na pár dní jsem se podívala se do Barcelony, pak jsme si udělali výlet autem kousek na jich po pobřeží, přes Alicante a palmový park k růžovým jezerům v Torrevieja. A konečně jsem měla šanci se podívat do Porta a Lisabonu v Portugalsku.

 

9. Čím je Španělsko charakteristické?

Na Španělsku se mi nejvíce líbí jeho energie. Je plné života, slunce, hudby a jídla. Ulice ve městech žijí ve dne i v noci a lidé jsou vždy milí, vstřícní, přátelští a neskutečně komunikativní. Je prostě krásné.

 

10. Jaké svátky si či kulturní oslavy si zažila?

Ve Valencii se bohužel většina kulturních událostí koná v létě, takže během zimního semestru toho k vidění tolik nebylo. Moc se mi ale líbily oslavy Día de la Hispanidad, kdy bylo ulice plné průvodů v kostýmech a vystoupení za doprovodu kapel, na které se přišlo podívat snad celé město a slavilo se vlastně celý den až do půlnoci, kdy vše zakončil velkolepý ohňostroj.

 

11. Po čem se ti nejvíce stýská po příjezdu zpět do České republiky, co by si změnil, kdybys mohl?

Po všem. A čím déle jsem zpátky, tím víc se mi po všem stýská. Všechno bylo nové a jiné. Nejvíc jsem si užívala, že jsem mohla všude chodit pěšky, protože z našeho bytu jsem měla všechno blízko. Za patnáct minut jsem došla na univerzitu, za půl hodiny jsem byla v centru města. Po škole jsem si mohla vzít plavky a ručník za necelých padesát minut jsem došla na plហa ještě opálená. Pro mě byl Erasmus jako několikaměsíční prázdniny.

 

12. Jaký je tvůj nejsilnější zážitek z Erasmu?

Není to můj nejoblíbenější zážitek, ale dobře si pamatuji jeden den, kdy jsme se s kamarádkou vydaly do malého městečka nedaleko Valencie. Dojely jsme na konečnou stanici metra a potom jsme šly ještě asi dvě hodiny, než jsme se dostaly na místo. Výlet to byl krásný, ale najednou bylo 10 hodin večer a my jsme stály někde na kraji lesa za řekou bez mostu a s vybitými mobily. Než jsme našly cestu zpátky, tak nám samozřejmě ujely všechny spoje zpátky. Ani nevím, jak jsme se nakonec dostaly domů, ale aspoň na ten den jen tak nezapomenu.

 

13. Mᚠnějaký vzkaz pro možné uchazeče tohoto programu?

Není to nijak originální vzkaz, ale prostě se musím přidat k ostatním: nebojte se a vyrazte na Erasmus+ program. Je to úžasná příležitost a já osobně neznám nikoho, kdo by výjezdu litoval.

 

 

Děkuji za rozhovor

 

Autor: Vojtěch Kameník, Martin Fišer
VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty