Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

Erasmus+ Talks. VI.

V našem dalším díle se poprvé podíváme za hranice Evropy a to do tureckého města Canakkale. David Mistrík zde strávil v roce 2017 celý semestr studia a dnes nám odpoví na pár otázek.

09.03.2021

„Turci jsou obecně strašně milí, udělali by pro druhého cokoliv.“

Ahoj Davide,

mohl by ses na úvod trochu představit?

 

Ahoj, jmenuji se David Mistrík, studoval jsem v Liberci Rekreologii a v roce 2017 jsem spolu s Tomášem Ruprichem vycestoval do tureckého města Canakkale na Erasmus+.

 

Podle čeho sis vybral tuto destinaci?

Rok před námi do Turecka vycestovali naši výborní kamarádi a o rok starší spolužáci. O programu Erasmus+ v Turecku jen básnili, takže nešlo jen jinam.

 

Kdy ses rozhodl využít programu Erasmus+ a co si pro to musel udělat/zařídit?

Už uplynulo celkem dost času, ale co si tak pamatuji, tak to z hlediska administrativy nebylo tak obtížné, jak jsem se obával. Se vším nám pomáhala fakultní koordinátorka, na kterou doteď v tom nejlepším vzpomínáme. Rozhodně se není čeho bát.

 

Jaké byly tvé první dny po příjezdu?

Už na letišti nás vyzvedl šéf místního ESN, se kterým jsme bydleli v bytě celý semestr. Poznávání nové kultury v úplně novém prostředí bylo nezapomenutelné, na začátek bych se vrátil klidně hned.

 

Jaké si studoval předměty a kolik z nich ti bylo uznáno v Liberci?

Předmětů nebylo mnoho a škola byla alespoň pro mě osobně velmi jednoduchá. Předměty byly například Corporate Finance, Volleyball, Tennis, Introduction to Tourism nebo Event Management. Nezapomenu hlavně na páteční hodiny s kouzelným tureckým dědečkem, který nás učil o místním vodním ekosystému. Název předmětu byl něco jako Utilisation of coastal areas. Občas nás vzal na plហa my zkoumali živočichy, vyprávěl nám zajímavé příběhy a jednou nás dokonce pozval na pivo během hodiny. V Liberci nám uznali jen Corporate Finance (Nauka o podniku) a Tenis.

 

Jak se lišil školní systém s tím libereckým a v čem spatřuješ jeho hlavní výhody?

V Turecku se nakonec sešla jen asi desítka zahraničních studentů, navíc skoro nikdo nestudoval to, co my, takže jsme často seděli ve třídě jen sami s učitelem. Obecně domluva s profesory byla založena na daleko lidštějším a rovnocenném přístupu, to mi v Česku občas chybí.

 

Měl si čas na cestování a kam si se podíval?

Na cestování bylo mnoho času. Jediná nevýhoda cestování v Turecku jsou velké vzdálenosti, takže nás často čekala třeba desetihodinová jízda v autobuse. Viděli jsme toho ale spoustu a Turecko je skutečně nádherná země. Nejvíce bych doporučil Pammukale nebo Bozcaadu.

 

Jaké jsou hlavní rozdíly mezi životem v Turecku a České republice?

Těžko říci, Turci jsou obecně strašně milí, udělali by pro druhého cokoliv. Při stopování se nám nechtělo věřit, jak často a rychle nám někdo zastavil, nebo pozval domů na čaj.

 

Jaký je tvůj nejsilnější zážitek z Erasmu?

Úplně nejlepší bylo trajektem přejet na ostrov Bozcaada. Na překrásné pláži Beylik Koyu je stará loď, kterou jsme celou prozkoumali a to byl opravdu velmi silný zážitek!

Nebo stopování - ani nevím, jestli je to vůbec publikovatelný. Jednou jsme si během 3 dní stopli 8 aut, jeli v 6 lidech ve 3 různých autech a zmrzlinářskou dodávkou se nakonec dostali domů.

 

Mᚠnějaký vzkaz pro možné uchazeče tohoto programu?

Celý život bych litoval, kdybych Erasmus+ nezkusil. Jeďte také, má to velký smysl! Nejen pro vaši angličtinu, přehled, ale třeba i chování a empatii. Vašim budoucím zaměstnavatelům se bude také tenhle řádek v CV určitě líbit.

 

Děkuji za rozhovor

Autor: Vojtěch Kameník, Martin Fišer
VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty