Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

Erasmus+ Talks. VII Skotsko

“Folks, who wants to go to Scotland in three weeks time?”

16.03.2021

D隝, mlha, kostkované sukně, zrzavé vlasy, zelené kopce a lochnesská příšera. Ano, řeč je o Skotsku. Hynek Háza zde strávil zimní semestr na University of the West of Scotland nedaleko města Glasgow.

Ahoj Hynku,

mohl by ses na úvod trochu představit?

 

Ahoj, 
předem díky za pozvání k rozhovoru! Je mi 21 let a na TULce jsem se před pár lety pustil do studia tělesné výchovy a angličtiny. Hned ve druhém semestru prváku se ke mně dostala nabídka poměrně narychlo vycestovat do skotského města Paisley. Totiž Mr. Muffett, „guru“ všech budoucích učitelů a Erasmus+ koordinátor na katedře angličtiny, jednou vrazil do hodiny se slovy “Folks, who wants to go to Scotland in three weeks time? In three weeks time.” Nakonec jsem se ale rozhodl dát si na vše víc času a vyjet na Erasmus+ pobyt až v příštím roce. Finální destinace však zůstala stejná.

 

2. Podle čeho sis vybral tuto destinaci?

Rozhodně se mi líbila možnost strávit nějaký čas v anglicky mluvící zemi. To do dnes považuji za zkušenost k nezaplacení. Dalším nemenším lákadlem bylo prostě Skotsko. Skotsko samo o sobě je fakt zajímavý, musel jsem vidět Skota na vlastní oči a okusit tu jejich národní hrdost. Jinak musím přiznat, že to opravdu byla spíše náhoda – nabídka Skotska ke mně v prváku doslova vtrhla do místnosti a mně se ta myšlenka hned dost zalíbila.

 

3. Kdy ses rozhodl využít programu Erasmus+ a co si pro to musel udělat/zařídit?

Rozhodnutí jsem provedl v podstatě už v prváku, s tím, že jsem měl nakonec dost času na přípravu a odlétal až poslední den letních prázdnin 30. 8. Erasmem jsem tedy vstupoval do druhého ročníku studia. No a co jsem všem připravoval...otázka rozhodně dobrá, nicméně náležitostí to bylo poměrně hodně a já už si jenom matně vzpomínám na všechny z nich. Co jsem si musel zařizovat na vlastní pěst, byla doprava, ubytování a komunikace s Erasmus+ koordinátorem z hostitelské univerzity.4. Jaké byly tvé první dny po příjezdu?

Deštivé. Skotsko dostálo své pověsti a zhruba prvních šest dnů propršelo. Mně se to tedy líbilo – d隝 mám rád a atmosféra mezi starými pískovcovými budovami byla neskutečná. Nyní k praktičtějším záležitostem: v prvních dnech jsem neměl výuku a měl jsem tedy čas projít si okolí, sžít se s městem a seznámit se se sousedy z rezidence. Zhruba koncem prvního týdne jsem poprvé vyrazil do budov univerzity, kde jsem se dostal základní informace k fungování na škole, k předmětům a jiným záležitostem.

 

5. Jaké si studoval předměty a kolik z nich ti bylo uznáno v Liberci?

Předměty jsem v Paisley, konkrétně na UWS – University of the West of Scotland, studoval tři. Advanced English, což byla ve své podstatě skotská varianta tuláckého předmětu Praktický jazyk (PR1BE až PR5BE). Další předmět se jmenoval Cultures of the English speaking world, což byla taková všehochu, obsahující prezenční dovednosti, představení kultur anglického světa a další. Poslední předmět, Business English, jsem si zvolil až na místě z důvodu neotevření mnou původně zvoleného předmětu. Celkově jsem nabyl lepší přehled jak o školství ve Spojeném Království, tak o podnikání jako takovém. Můžu vřele doporučit.

 

6. Jak se lišil školní systém s tím libereckým a v čem spatřuješ jeho hlavní výhody?

Ve Skotsku je minimum písemných testů a zkoušek. Mohlo to být samozřejmě způsobeno volbou předmětů, ale věřím, že obecně je výuka založena především na ústních cvičeních a výstupech. Stěžejní část hodnocení všech předmětů představovala závěrečná skupinová či individuální prezentace.

 

7. Jaká byla výše tvého stipendia a zhruba výše tvých životních nákladů?

Celkem jsem dostal stipendium ve výši zhruba 2000 eur, přičemž mi navíc bylo proplaceno 50% nákladů na cestu tam i zpět. Stipendium mi v podstatě pokrylo pouze ubytování, které se bohužel nedalo „objednat“ na dobu kratší než asi 4,5 měsíců. Platil jsem tak přibližně měsíc navíc. Zbytek šel tedy z vlastní kapsy. Potraviny se dali sehnat za ceny srovnatelné s českými, leckdy i levněji. Za co se nechá utrácet je doprava a pivo. Desetiminutová cesta vlakem do Glasgow vyšla asi na 4 libry, teda něco kolem 120 korun. V Glasgow a Edinburku jsem ochutnal pintu za pět, šest liber.

 

8. Měl si čas na cestování a kam si se podíval?

Čas rozhodně byl, výuku jsem měl pouze dvakrát týdně, nějaký čas jsem věnoval psaní závěrečných esejí a jinému samostudiu, ale času bylo více než dost. Navíc jsou ve Skotsku takové malé pololetní prázdniny, kdy je asi týden kompletně bez výuky. Ráj pro erasmáky. Já osobně jsem si na „pololetí“ naplánoval perfektní výlet a zaletěl jsem si splnit kurz sportovních masáží. I tak jsem však měl cestování více než dost, aspoň na moje poměry.

 

9. Přiznej se, kolikrát si to Fish & Chips měl?

Tak tuhle pochoutku jsem měl všehovšudy jednou. Bylo to fakt dobrý to jo, ale na druhou stranu Skotsko mělo tolik co k ochutnání, že jsem se k Fish&Chips podruhý nedostal. Za zmínku rozhodně stojí skotský národní pokrm Haggis s “Neeps & Tatties“. Haggis je nejspíše známý téměř každému, totiž ovčí vnitřnosti s kořením, solí, cibulí a ovesnými vločkami nesmějí chybět na žádném slavnostním stole, ale spojení Neeps & Tatties bych sám rozhodně nerozklíčoval, jedná se v podstatě o šouchané brambory a vařený šouchaný tuřín.

 

10. Po čem se ti nejvíce stýská po příjezdu zpět do České republiky?

Rozhodně po lidech, dali jsme dohromady skvělou partu. Na patře byla sdílená kuchyně a jiné prostory zhruba po deseti lidech. Skupina to byla značně pestrá, jenom v naší kuchyni se mluvilo asi osmi různými jazyky. Denně jsme se potkávali, vařili a ochutnávali národní jídla, také jsme oslavili spolu Halloween.

 

11. Jaký je tvůj nejsilnější zážitek z Erasmu?

Vždycky jsem nerad volil „nej“ věci, ale již zmíněná Halloweenská noc byla opravdu nabitá a užitá. Nikdy předtím jsem Halloween neslavil, ale ve Skotsku na něj nedají dopustit. Kostým jsem vařil z vody, rozhodl jsem se hrdě reprezentovat národ a vydal se za pana Zátopka. Foto raději nemám. Hrálo se, zpívalo, gaelské “Slange Var”, tedy „nazdraví“ proletělo vzduchem nesčetněkrát.

 

12. Mᚠnějaký vzkaz pro možné uchazeče tohoto programu?

Zdar a sílu! A držím palce, a ještě někdy roztají mezistátní hranice.

 

Autor: Vojtěch Kameník, Martin Fišer
VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty