Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

Erasmus+ Talks. IX. Rakousko

V našem 9. díle představíme Lukáše Sobotku, který se vydal na léto 2019 do Vídně na pracovní stáž. Vídeň mimo svou bohatou historii získala v posledních letech nejednou titul nejzelenějšího hlavního města na světě.

31.03.2021

Nepřemýšlejte JESTLI vyjet. Otázkou je pouze KAM.

 

Ahoj Lukáši,

mohl by ses na úvod trochu představit?

Ahoj, je mi 24 a mým studijním oborem je historie. V létě roku 2019 jsem vycestoval na letní stហdo Vídně.

 

Podle čeho sis vybral tuto destinaci?

Destinaci jsem si vybral dost pragmaticky. Nebyl moc velký výběr pro klasický studijní pobyt a zároveň jsem dostal po krátkém vyptávání možnost stáže na Rakouské Akademii věd. Moc dlouho jsem se nerozmýšlel. Velkým plusem pro mě taky byla němčina, na jejímž zlepšení jsem chtěl trochu zapracovat.

 

Kdy ses rozhodl využít programu Erasmus+ a co si pro to musel udělat/zařídit?

Drobnou nevýhodou stáže oproti klasickému studijnímu Erasmu, je fakt, že si musíte většinu věcí zařídit sami. Musel jsem tak sám řešit vyplnění a přeposílání learning agreementu (to by mělo teď s novým Erasmus + programem být jednodušší) i sehnat si ubytování. Odměnou za tyhle starosti navíc ale je mnohem větší volnost ve volbě destinace.

 

Jaké byly tvé první dny po příjezdu?

První dny byly samozřejmě ve znamení orientace – najít si důležité zastávky, místa přestupů, nejbližší obchody a tak podobně. Ale Vídeň je přeci jen v podstatě za rohem, takže žádný kulturní šok se nekonal.

 

Co jsi dělal a jaký byla tvoje pracovní náplň ?

V rámci stáže jsem kromě drobnější praktických úkolů pracoval dílčím způsobem i na mezinárodním výzkumném projektu, což spočívalo především v práci s knihovními a dalšími databázemi. S kolegy jsem komunikoval anglicky i německy (s menšími či většími obtížemi).

 

Jaká byla výše tvého stipendia a zhruba výše tvých životních nákladů?

Stipendium činilo pro mě 600 Euro/měsíc. Zrovna ve Vídni to bylo o něco méně, než jsem utratil (zhruba 700 Euro), přičemž životní náklady běžného studenta se pohybují spíše kolem 1000 Euro. Náklady zvyšují především vysoké ceny služeb a ubytování. I když mně se zrovna podařilo sehnat ubytování na privátu dost levně.

 

Měl si čas na cestování a kam si se podíval?

Čas na cestování o víkendech byl, ale moc jsem toho neprojezdil, především z finančních důvodů. Samotná Vídeň je ovšem naštěstí tak rozhlehlá a plná krásných zákoutí, že poskytla dostatečnou náplň většiny víkendů. Vyjel jsem se tak v rámci Rakouska podívat pouze do Linze, při příležitosti návštěvy setkání rakouské odnože celoevropské studentské organizace Erasmus Student Network, jejímž členem jsem se stal už v Liberci. Vídeň je pochopitelně taky kulturní město, takže jsem se dostal krom pár veřejných festivalů i na koncert zajímavých kapel.

 

Jaký je tvůj nejsilnější zážitek z letní pracovní stáže?

Asi nedokážu vypíchnout jeden moment. Největší kouzlo pro mě asi mělo to zmíněné bloumání po ulicích, uličkách, parcích a náměstích samotného bývalého centra Habsburské monarchie. Člověk tam může bloudit hodiny i dny a stejně narazit na novou kouzelnou uličku, nebo nádherný kus architektury. A přitom se nikdy neztratit, protože sí hromadné dopravy ve Vídni je zážitkem sama o sobě.

 

Mᚠna závěr nějaký vzkaz pro možné uchazeče tohoto programu?

Nepřemýšlejte JESTLI vyjet. Otázkou je pouze KAM.

 

Autor: Vojtěch Kameník, Martin Fišer
VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty