Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

Erasmus+ Talks. X. Španělsko II

V našem speciálním 10. díle bude mluvit Barbora Přikrylová o životě na Kanárských ostrovech, které patří mezi autonomní společenství Španělska. Jedná se o souostroví sedmi hlavních ostrovů a několika dalších menších ostrůvků sopečného původu v severním Atlantiku.

06.04.2021

Po 2 týdnech jsem potkala na celosvětově známém karnevalu svého nynějšího přítele a to je ten důvod, proč jsem z erasmu prakticky ani po více jak třech letech ještě neodjela.

Ahoj Báro, mohla by ses na úvod trochu představit?

Ahoj, jmenuji se Barbora Přikrylová a je mi 24 let. Na Technické univerzitě v Liberci jsem studovala na pedagogické fakultě – geografii a humanitní studia. Ve svém 2. ročníku jsem jela na Erasmus+ program na Universidad de La Laguna na Tenerife, kde jsem studovala angličtinu.

 

Podle čeho sis vybrala tuto destinaci?

Na TUL jsem byla během studia aktivním členem ESN, což je studentská organizace, která se stará o sociální interakci zahraničních studentů. Tím pádem jsem věděla jak to chodí, také jsem si chtěla zkusit žít někde jinde. Hlavně aby to bylo někde v teple Smějící se Když mi přišel email, že je místo na Tenerife volné, neváhala jsem proto ani minutu.

 

Kdy ses rozhodla využít programu Erasmus+?

Největší roli hrálo právě zmíněné ESN Liberec. Od začátku mého vstupu na univerzitu jsem byla v okruhu erasmus lidí. Po prvním semestru jsem se stala oficiálně buddikem a začala se věnovat činnosti v ESN. Abych řekla pravdu nejlepší moje zážitky z univerzity jsou právě akce s erasmus studenty na TUL… prezentace, společenské akce, sportovní akce. Chtěla jsem zažít to samé z druhé strany a proto jsem se rozhodla vyjet.

 

Jaké byly tvé první dny po příjezdu?

První dny po příjezdu byly matoucí ale zároveň hrozně super. Ráda bych dodala, že jsem španělsky neumela ani pozdravit :D Hned na letišti mě vyzvedla kamarádka, kterou jsem poznala na jejím erasmu v Liberci a odvezla mě až na moje ubytování v La Laguně. Vyřídila se mnou nájemní smlouvu a vše potřebné. Byla jsem už před příjezdem ve WhatsApp skupině pro přijíždějící erasmus studenty, která mi moc pomohla a používala se skoro denně. Také mi byl přiřazen buddík, takže jsem se měla na koho obrátit.

Po 2 týdnech jsem potkala na celosvětově známém karnevalu svého nynějšího přítele a to je ten důvod, proč jsem z erasmu prakticky ani po více jak třech letech ještě neodjela.

 

Jaká byla výše tvého stipendia a zhruba výše tvých životních nákladů?

Stipendium jsem dostala ve výši 400 euro měsíčně, vše mi přišlo před odjezdem. Myslím si, že tato částka je dostatečná na pokrytí životních nákladů, ale je určitě super mít také něco našetřeno. Játřeba zůstavala na ostrově o měsíc déle než jsem měla.

 

Měla si čas na cestování a kam si se podíval?

V podstatě jsem projela celý ostrov skrz na skrz za ten celý půl rok, co jsem byla tady. Je tady spoustu krásných míst.

 

Jaký je tvůj nejsilnější zážitek z Erasmu?

Celý můj pobyt byl jeden velký zážitek, těžko říct, který byl ten nejlepší. Rozhodně nebudu nikdy litovat, že jsem se rozhodla odjet. Můžu říct že to byl nejlepší půl rok mého života.

 

Rozhodla si se na ostovech zůstat, čím se tedy liší život ve Španělsku a v České republice?

Život ve Španělsku je úplně jiný, než v České Republice. Dokonce bych řekla, že tady u nás na ostrovech je život úplně jiný než na pevninském Španělsku. Tím, že jsem tady zůstala jsem přišla o možnost dokončení studia nebo dalších zážitků s naší ESN partou, ale upřímně jsem šastná za to, kde právě teď jsem.

Nebylo to lehké rozhodnutí, ale jsem šastná za tranquilo způsob života. :D Bydlíme v El Medanu, což je ráj všech kitesurfů, windsurfů a všech těchto vodních sportů. Měla jsem možnost dokonce o svém působení tady natočit minulý rok podcast. Výlet z hnízda. Koho by můj příběh více zajímal, zde je odkaz: https://open.spotify.com/episode/3URWUbKRzC0TjojNpTlLSP?go=1&utm_source=embed_v3&t=0&nd=1

 

Mᚠnějaký vzkaz pro možné uchazeče tohoto programu?

Pro budoucí uchazeče bych měla jen jeden vzkaz. Nebojte se vyjet a poznat svět. V dnešní době máme tolik možností a šancí poznat jiné kultury a lidi, že je škoda toho nevyužít. Program Erasmus+Vám toho hodně dá do života, pokud přece jenom pořád váháte, zkuste si zapojit na semestr do ESN, vyzkoušejte buddy programu a třeba Vám to pomůže se rozhodnout.

 

Autor: Vojtěch Kameník, Martin Fišer
VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty