Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

03.05.2021

Tisková zpráva k nové generaci středisek. 

V regionech začala fungovat nová informační střediska EUROPE DIRECT – propojí lidi s Bruselem

 

Co má vᚠregion z toho, že je součástí Evropské unie? Kde je možné požádat o dotace na zateplení domu ve vaší vesnici? Jak se ucházet o stipendium nebo stហv jiné evropské zemi? Odpovědi na podobné otázky pomáhají zprostředkovat regionální zastoupení Evropské komise – odborně nazývaná EUROPE DIRECT. Jejich úkolem je sloužit jako most mezi občany a institucemi Evropské unie.

 

Dne 1. května 2021 zahajuje svou činnost nová generace těchto středisek. Po celé EU jich funguje více než 420, od severu Estonska přes Česko až po Kanárské ostrovy! Kromě poskytování informací občanům o možnostech, jaké jim nabízí Evropská unie, je jejich posláním také shromažďovat názory na to, jak si Evropa vede a co od ní občané očekávají.

 

 

Novinkou je, že úloha a role středisek EUROPE DIRECT byly oproti předchozím generacím výrazně modernizovány:

 

1. Zapojí lidi do akcí, dialogů s občany a různých forem interakce off-line i on-line, se zvláštním ohledem na Konferenci o budoucnosti Evropy

Střediska EUROPE DIRECT budou nabízet občanům pravidelné debaty, školení či výstavy a řadu dalších veřejných aktivit na aktuální evropská témata – z oblasti ekologie, bezpečnosti, hospodářství či digitalizace až po otázky demokracie, právního státu nebo postavení a úlohy EU na světové scéně.

2. Poskytnou místním sdělovacím prostředkům i osobnostem z regionu relevantní obsah týkající se politik či priorit EU a zapojí je do svých aktivit

Střediska EUROPE DIRECT budou komunikovat s místními novináři a zástupci regionálních médií, se zástupci místních samospráv a dalšími významnými osobnostmi regionu, aby společně lépe a intenzivněji přinášeli informace o EU ve vztahu k místním výzvám a problémům.

3. Pomůžou Komisi získat přehled o citlivých místech politik EU pro různé regiony

 

4. Zvýší informovanost o Evropě, jejích hodnotách i institucích a také o možnostech, jaké Evropa nabízí mládeži, studentům či učitelům

Chcete (se) o Evropě, životním prostředí či demokracii učit chytře a zábavně? EUROPE DIRECT nabízí interaktivní vzdělávací materiály pro školáky, studenty, učitele i rodiče. A také studentské projekty, zábavné soutěže a nejrůznější tipy k výuce o EU, o aktuálních evropských i globálních tématech nebo lidských právech. Najdete zde také inspiraci pro výchovu k demokratickému a aktivnímu občanství, publikace, pracovní sešity, mapy i omalovánky pro nejmenší.

5. Podpoří koordinaci s ostatními sítěmi EU, které jsou v regionech přítomné

Občany, organizace nebo podniky tedy nasměrují na nejvhodnějšího komunikačního partnera či sí, která jim s jejich požadavky dokáže pomoci.

 

Podívejte se, ke kterému  EUROPE DIRECT to máte ze svého domova nejblíže, přijďte je navštívit a zapojte se do debat. Jsou to vaše dveře do Evropy!

 

Odkaz na web: https://www.europedirect.cz/

VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty