Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

Konference Deset let Východního partnerství

Východní partnerství se zrodilo před deseti lety, 7. května 2009, kdy se v Praze sešel neformální summit Evropské unie za předsednictví České republiky. Iniciátoři si za hlavní úkol si předsevzali větší bezpečnost a silnější hospodářskou spolupráci. Tato iniciativa přetrvala dodnes, událostem navzdory. Co stát, to kapitola sama pro sebe. Deset roků, které uplynuly od pražského křestu, dalo zabrat jednotlivým aktérům, podobně jako EU. Obecně si stačí připomenout hospodářskou a finanční krizi, jednotlivě pak politické a ekonomické turbulence, jimiž prošly především Ukrajina, Moldavsko a Gruzie. Po deseti letech v úterý 16. dubna v Praze scházejí zástupci Evropské komise, členských států EU a šesti východoevropských států: Arménie, Ázerbájdžánu, Běloruska, Gruzie, Moldavska a Ukrajiny, které se v roce 2009 sdružily ve společnou iniciativu nazvanou Východní partnerství.

 

Úvod konference Deset let Východního partnerství: ekonomická konvergence a příležitosti pro obchod bude ČTK bude od 09:00 vysílat živě v servisu Protext video. Hlavními řečníky budou premiér Andrej Babiš a prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý.

V současnosti představuje východní Evropa a jižní Kavkaz trh s více než 70 miliony obyvatel. Spolupráce je bilaterální a multilaterální. První zahrnuje setkávání představitelů šesti států s jejich protějšky v Bruselu, druhá  spočívá v asociačních a jiných rámcových dohodách, ve vízovém režimu a v liberalizaci mezi zeměmi z obou táborů. Česká republika s výrazně exportně orientovanou ekonomikou se tohoto procesu aktivně účastní. Má na čem stavět a co nabízet. „Toto partnerství je dáno společnou historií z dob Sovětského svazu. Země postsovětského prostoru představují nadále významné obchodně ekonomické partnery České republiky,” zdůrazňuje Vladimír Bärtl, náměstek ministryně průmyslu a obchodu, jehož Sekce EU a zahraničního obchodu pozvala na narozeniny Východního partnerství domácí politiky, reprezentanty EU a delegáty východních zemí.

 

Zdroj:ČTK

VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty