Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

Studenti z Pardubického a Královéhradeckého kraje řešili problematiku šíření teroristického obsahu online na simulovaném jednání institucí EU

16.11.2021

Čtvrtek 11. listopadu 2021 byl ve znamení konání dalšího ročníku projektu Rozhoduj o Evropě – Staň se na den tvůrcem evropské politiky, tentokrát na půdě Krajského úřadu Královéhradeckého kraje! Regionální seminář v Hradci Králové také proběhl v rámci Konference o budoucnosti Evropy.

Projednávanou agendou byl návrh nařízení o potírání šíření teroristického obsahu online. Studenti si mohli zvolit agendu sami, a tak efektivní boj proti šíření nezákonného obsahu online se jeví jako velmi důležité téma. Studenti z Pardubického a Královéhradeckého kraje si tak opět po roce vyzkoušeli jednání poslanců Evropského parlamentu a ministrů v Radě EU, v letošním roce opět prezenčně!

Cílem projektu je motivovat a učit studenty vyjadřovat se k aktuálním otázkám, zažít reálné fungování evropských institucí, umět vyjednávat a dojít ke kompromisu, což je důležité jak na politické úrovni, tak v běžném životě. Po složitém jednání obou institucí EU nakonec došlo k přijetí předloženého návrhu nařízení.

Jelikož je simulované jednání institucí soutěžní částí programu, tři nejlepší zástupci Evropského parlamentu a Rady EU byli oceněni věcnými dary od partnerů, a rovněž získali možnost účastnit se třídenního modelového zasedání institucí EU se zajímavými hosty, které proběhne v prosinci v Brně. Oceněni tak byli například studenti Gymnázia Dr. Emila Holuba v Holicích, Gymnázia Vysoké Mýto, Střední odborné školy veterinární Hradec Králové či Obchodní akademie, Střední odborné školy a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky Hradec Králové.

Odpolední část programu byla věnována diskusní aktivitě s regionálními hosty na téma evropské demokracie, životního prostředí a změny klimatu či vzdělávání, kultury, mládeže a sportu. Myšlenky studentů se objeví na platformě Konference o budoucnosti Evropy a budou také zpracovány Národní pracovní skupinou pro strukturovaný dialog s mládeží.

Děkujeme všem zúčastněným a těšíme se na další úspěšný ročník!

Projekt je realizován obecně prospěšnou společností EUTIS ve spolupráci s Centrem pro evropskou politiku (Bratislava), Odborem komunikace o evropských záležitostech Úřadu vlády ČR a Zastoupením Evropské komise v ČR. Partnery projektu jsou Konrad-Adenauer-Stiftung, Národní pracovní skupina pro strukturovaný dialog s mládeží, Europe Direct Česká republika a Katedra politologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Mediálním partnerem projektu v České republice je portál Euroskop.cz.

  

Autor: Eurocentrum Pardubice
VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty