Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

Studenti se seznamovali s cizími jazyky na Evropském dni jazyků v Plzni formou her

Letos jsme Evropský den jazyků v Plzni nejen v prostorách Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje slavili s předstihem již 20. září. Pestrého programu v angličtině, němčině, francouzštině a dalších románských jazycích, ruštině a arabštině na 10 stanovištích v centru města se zúčastnilo přes pět set studentů! Jsme rádi, že i nᚠprogram přibližující zábavně a soutěžně všech 24 úředních jazyků EU studenty jako tradičně velice zaujal.

Účastníci si letos mohli předem vybrat z bohatého programu 10 stanoviš v centru města a zvolit si, kolik stanoviš a kdy konkrétně navštíví. Stanoviště Eurocentra lákalo návštěvníky téměř nejvíce, prošlo jím na dvě stě žáků základních a středních škol Plzeňského kraje. Tento rok se nacházelo ve vzdělávacím centru Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje, kde se studenti po úvodním přivítání koordinátorkou Eurocentra dozvěděli základní informace o EU a jejích úředních jazycích. Nejprve si vyzkoušeli rozřadit jazyky, které se učí, do jazykových rodin, a také odhadnout, ve kterých členských státech se jejich obyvatelé dokážou dorozumět cizími jazyky procentuálně nejlépe.

Následně přišla na řadu znalostní soutěž Riskuj! V ní studenty čekaly otázky či úkoly celkem z osmi soutěžních okruhů, mezi kterými bylo například rozpoznávání evropských jazyků z textů, hádání významově podobných přísloví v českém jazyce, česká slova v jiných jazycích, mezi studenty oblíbené objednávání piva v jiných jazycích, původ českých slov, význam odborných termínů či jakými jazyky se mluví v evropských hlavních městech. Pro soutěžící byly na závěr připraveny sladké i věcné odměny. Pro zájemce byly navíc nachystány také užitečné informace a tipy, jak vycestovat na programy hrazené EU (pro mládež již od 13 let) a procvičit si cizí jazyky přímo v zahraničí.

Poté studenti ještě většinou pokračovali na jedno z dalších vybraných devíti stanoviš rozmístěných v centru města. Zábavné aktivity pro žáky základních a středních škol měly připraveny například také Románská knihovna, Ústav jazykové přípravy Západočeské univerzity v Plzni (ruština), US Point ZČU, Alliance Française de Plzeň, Koordinační centrum česko-německých výměn TANDEM a další.

Fotoalbum z akce ke zhlédnutí zde:

https://www.facebook.com/media/set?vanity=eurocentrum.plzen&set=a.10158700959513026

 

Autor: Eurocentrum Plzeň
VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty