Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

Time to Move! Co nabízí Erasmus na vysoké škole?

07.10.2021

Time to Move je celoevropská kampaň, která se zaměřuje na mezinárodní příležitosti pro mladé do 30 let. V prvním příspěvku si představíme Erasmus na vysoké škole.

Zdeňka jsme poznali před šesti lety v jazykové škole. Čerstvý student střední průmyslovky už tehdy snil o zahraničních cestách, takže po večerech docházel na hodiny angličtiny a nenechal nic náhodě. Dnes je Zdeněk (22 let) studentem strojírenství na VŠB-TUO, aktivním členem Erasmus Student Network a za sebou má roční studijní pobyt ve Finsku. Co nabízí program Erasmus+ na vysoké škole a co přinesl konkrétně Zdeňkovi? Čtěte dále.

Erasmus+ na vysokých školách

Program na podporu mezinárodního vzdělávání Erasmus+ je mezi vysokoškoláky poměrně známý a oblíbený. Každoročně se do něj zapojují desítky tisíc studentů a jedním z nich můžete být právě i Vy! Erasmus+ není omezený věkem. Vyjet tedy může každý, kdo je aktuálně zapsaný ke studiu na vysokoškolské instituci. Informace o konkrétních destinacích, kam můžete v  rámci svého studia vyrazit, Vám podá zahraniční oddělení Vaší fakulty. Náklady spojené s životem v zahraničí pomáhá pokrýt stipendium, které se aktuálně pohybuje v rozmezí od 480 do 750 eur na měsíc, přičemž studenti s omezenými příležitostmi mohou žádat o navýšení stipendia. Existují dva základní typy pobytů. Absolvovat můžete studijní pobyt na zahraniční vysokoškolské instituci nebo praktickou stហv zahraničním podniku či organizaci. Studenti mohou vyjíždět opakovaně, v součtu mají k dispozici 12 měsíců na studijní cyklus (bakalářský, magisterský, doktorský). Další zajímavostí je, že na stáže mohou vyrazit i absolventi, pokud tedy výjezd uskuteční do 1 roku ode dne složení státnic. Více informací naleznete na stránkách Domu zahraninčí spolupráce.

Program Erasmus+ je otevřen pro studenty všech oborů, nejen těch humanitních. Zdeněk, student strojírenství, k tomuto dodává: "Jako Erasmák jsem na naší fakultě tak trochu ojedinělý úkaz. Řekněme si popravdě, že ne všichni z technických oborů vnímají přínosy zahraničních výjezdů nebo se o ně aktivně zajímají. Což je ale určitě velká škoda!" Zdeněk se nyní svou zkušeností snaží motivovat své spolužáky, aby i oni využili příležitosti a vyrazili na nějaký zahraniční pobyt. 

Na Finsku si Zdeněk krom přírody oblíbil i odlišný vzdělávací systém, který se zaměřuje na praktické dovednosti, jako je práce s informacemi, řešení reálných problémů či týmovou spolupráci na projektech. Díky studiu v zahraničí tak měl možnost získat novou perspektivu a přistupovat k věcem jinak, než byl z domova zvyklý.

Erasmus Student Network

Skvělou cestou, jak proniknout do mezinárodního prostředí v pohodlí domova a které využil i Zdeněk, je zapojení do organizace Erasmus Student Network. Zkráceně ESN pomáhá zahraničním studentům přijíždějícím do dané země, organizuje pro ně exkurze a další různé akce. Můžete tak pomáhat organizovat aktivity pro studenty z celého světa nebo se stát tzv. Buddym a starat se o svěřeného zahraničního studenta. V České republice má ESN v současnosti zastoupení na osmnácti českých vysokých školách. Jestli ESN působí i na Vaší univerzitě a jak se můžete zapojit, zjistíte na jejich webu. Pokud jste stejně jako Zdeněk studenti VŠB-TUO, kontaktovat můžete přímo místní ESN ZDE

Další programy pro vysokoškoláky

Pokud jste studentem vysoké školy a Erasmus Vám nevyšel, prozkoumejte také další programy a alternativy, jako jsou programy CEEPUS, Fondy EHP, Aktion či AIA.

Time to move

Je celoevropská informační kampaň, která probíhá během celého měsíce října. Přináší informace o programech jako je Erasmus+, Evropský sbor solidarity, DiscoverEU a další. Podporuje zapojení mladých do mezinárodních aktivit. Více informací ke kampani naleznete na webu TTM.

Nezapomeňte také na nᚠTEMATICKÝ KVÍZ, kde můžete soutěžit v průběhu celého měsíce října o cestovatelský balíček! Klikněte ZDE!

Kompletní Zdeňkům příběh je součástí výstavy Evropa příležitostí, zkušeností a rozvoje, která mapuje zážitky účastníků evropských projektů napříč naším krajem bez ohledu na věk či předchozí zkušenosti.  

 

 

Akce Eurocentra
Právě pro Vás připravujeme další akce.
VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty