Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

Martin Šindelář: Čeští studenti patří v debatách do lepší poloviny

23.08.2012

Student Ekonomické fakulty Jihočeské univerzity Martin Šindelář posledních několik nocí pořádně nespal. Jako hlavní organizátor European Forum Budweiss 2012 v rámci projektu Evropského parlamentu mládeže organizoval třetí ročník Evropského fóra v rámci Evropského parlamentu mládeže. S hlavním organizátorem jsme se bavili o organizaci a průběhu European Forum Budweiss 2012, které proběhlo ve dnech 2. - 12. srpna v Českých Budějovicích, a také o tom jak si vedou v mezinárodních debatách čeští studenti. 

 

Zorganizovat fórum pro studenty z celé Evropy je velmi náročné. Mohl byste představit čtenářům European Forum Budweiss 2012?
Studenti z celé Evropy se sjedou na jedno místo v Evropě, kde projednávají jednotlivé témata týkající se Evropské unie. Letos se tato akce koná v Českých Budějovicích a je na ni zastoupeno dvanáct zemí. Kromě toho se tohoto fóra účastní i delegáti z dalších pěti zemi, kteří jsou tzv. „facilitátoři. Studenti z Evropy se sjedou a mají deset témat, které diskutují a probírají společně v průběhu deseti dnů.

O jaké témata se jedná? Můžete uvést nějaké příklady?
Je to široké spektrum témat. Snažíme se, aby témata byla hodně aktuální. Témata jsou různorodá, od ekonomiky, přes lidské právo, zaměstnanost a úroveň vzdělávání v Evropě.

Jak probíhá Evropské fórum?

V první části fóra se studenti poznávají a pracují v týmech. Celého fóra je provázeno bohatým kulturním programem společně s různými dalšími aktivitami a teambuildingem. V závěru fóra studenti vytvářejí vlastní návrhy řešení k jednotlivým tématům. Třikrát do roka pak bývá mezinárodní zasedání Evropského parlamentu mládeže, kde se vybraná témata z jednotlivých národních fór znovu projednávají na základě navržených řešení. Výsledky se pak posílají do Evropského parlamentu a do Evropské komise, kde jsou prezentovány jako hlas evropské mládeže. Posílá se to jenom jednotlivým patronům, aby věděli, co si mladí lidé v Evropě myslí o jednotlivých tématech Evropské unii.

Kdo zastupuje mezinárodní zasedání Evropského parlamentu mládeže?

Mezinárodní zasedání Evropského parlamentu mládeže se koná třikrát ročně ve vybrané evropské metropoli. Pro toto mezinárodní zasedání se vybírají kandidáti na národních výběrových konferencích. Poslední národní konference byla v březnu v Karlových Varech. Na těchto národních výběrových konferencích vybíráme dva školní týmy. Na konferenci se přihlásí škola, která vybírá svůj tým, a pak tato škola reprezentuje republiku při tom mezinárodním zasedání. Pak ještě vybíráme talentované studenty, kteří tvoří součást české delegace při mezinárodním zasedání.

Podle jakých kritérií vybíráte členy do české delegace pro mezinárodní zasedání?
Musí umět perfektně argumentovat, držet se daného tématu a neodbíhat od něj. Stejně tak musí jednotlivci vycházet s lidmi a dobře pracovat v týmu.

Jak je těžké sehnat studenty pro vaši akci?

Národní výběrové konferenci se účastní 70 studentů, tedy 14 školních týmů po pěti. Letos jsem připravili předkolo před národní výběrovou konferenci, jednodenní simulaci. Kdy studenti dostanou dopředu připravenou rezoluci, kterou pak jenom obhajují. V loňském roce se nám podařilo zapojit 28 škol. Postupně se to číslo zvětšuje.

Byl jste sám na zahraničních akcích?
Ano, jako facilítátor jsem byl na zahraniční akci. Vždy jsou přítomni tři skupiny lidí -  delegáti, vedoucí komisí – někteří jsou zvoleni delší dobu a jsou velice schopní nasměrovat tým ke kýženému výsledku, pomáhají s teambuildingem a v práci v komisích. Třetí skupina jsou žurnalisti, kteří monitorují praci a dávají ostatním vědět, co se děje v ostatních komisích.

Co  Češi? Jak si vedou čeští studenti v debatování v porovnání se svými zahraničními souputníky?
Hodně to záleží na individuálních případech. Co se týče úrovně angličtiny, schopnosti argumentovat a zapadnout do týmu tak Češi jsou v mezinárodním srovnání v lepší polovině zemí. Prostě lepší střed.

Na letošním European Forum Budweiss jsou přítomní delegáti z dvanácti zemí. Jsou tu i země, které se doposud akcí Evropského parlamentu mládeže nezúčastnily?

Velice zajímavé pro nás i ostatní země je přítomnost studentů ze Srbska a Švédska. Velký organizační úspěch je i účast studentů z Velké Británie, kteří se těchto akcí zúčastňují jen zřídka.

Co pro Vás osobně znamená Evropská Unie?

Pro mě osobně je Evropská unie hrozně moc byrokratická. Všechno je hrozně zpomalené. Evropská unie jako instituce mi přijde hrozně zamrzlá. Myšlenka Evropské unie jako celku mi přijde dobrá. Například volný pohyb v rámci schengenského prostoru. Rozhodnu se a jedu a nic mě nedrží. Ale to institucionální uspořádání mi přijde hodně špatné.
VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty