Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

Evropa v nás - Dobrovolnictví je IN! (cyklus rozhovorů s osobnostmi Zlínského kraje )

Rozhovor s paní D. Mega, ředitelkou centra Akropolis

Evropa v nás  - tak se jmenuje nový cyklus rozhovorů s osobnostmi Zlínského kraje, který pro Vás připravilo Eurocentrum Zlín.

Dobrovolnictví je IN!

Zlín,  20.7. 2011 - Pokud jste vyplnili květnový kvíz Eurocentra Zlín na téma dobrovolnictví, mohli jste získat jednu ze tří poukázek na kurzy cvičení či konverzační hodiny cizího jazyka. A protože je dobrovolnictví tématem 21. století, rozhodli jsme se požádat o rozhovor vedoucí centra Akropolis, o.s., paní Dagmar Mega, které poukázku věnovalo.

 Centrum Akropolis se prezentuje jako rodinné centrum, můžete nám, prosím, přiblížit jeho aktivity?

Jako rodinné centrum jsme začínali s aktivitami pro celou rodinu - dopoledne Veselé hraní pro rodiče s dětmi na rodičovské dovolené, odpoledne kroužky pro děti, kdy rodič s mladším sourozencem může využívat hernu, zatímco starší sourozenec má zájmový kroužek, večer probíhají jazykové kurzy a pohybové i  výtvarné aktivity pro dospělé a mládež, o víkendech pohádky, vystoupení a jiné zajímavé programy pro celou rodinu.
V posledních letech jsme se rozšířili o dobrovolnické a vzdělávací centrum - běží nám kurzy přípravy na zaměstnání, poradny, máme i miniškolku - pravidelné celodenní program pro děti už od 1,5 roku, což supluje chybějící jesle v regionu. Věnujeme se také podpoře pěstounství, máme program jak pro pěstouny tak i zájemce o pěstounství a adopci či příznivce tohoto trendu. Věnujeme se také koordinaci dobrovolníků - jak českých tak zahraničních.

 

V centru momentálně působí několik zahraničních dobrovolníků v rámci evropské služby EVS. Je dobrovolnictví v dnešní době potřebné? Přináší tato služba nějaká pozitiva občanům EU?

 

Dobrovolnictví je velmi pozitivní v mnoha směrech, Je to přínos pro lidi v centru i okolí i pro samotné dobrovolníky. Práce, kterou odvádí není ohodnocena penězi, ale rozhodně není bezcenná. Všichni dobrovolnou prací získáváme mnoho zkušeností, často i nové přátele, užíváme si společné chvíle i pocity dobře vykonané práce. Zatím je v ČR dobrovolnictví velmi podhodnoceno a málo uznávané. Například ve Beneluxu či Velké Británii je to však naprosto běžná a přirozená práce pro komunitu a smysluplné trávení části volného času. Jsme rádi, že se počet dobrovolníků u nás v centru stále zvyšuje.

 

Akropolis je přijímací i vysílací organizací - co to pro Vás znamená? Jaké důvody Vás vedli k tomuto kroku? 

 

Přijímáme dobrovolníky z ČR i ze zahraničí z programu Evropské dobrovolné služky, domluvíme se na aktivitách, které dobrovolníkům vyhovují obsahově i časově, zaškolíme je a i během jejich práce jsme jim nápomocni. Dobrovolníky, kteří chtějí vyjet do zahraničí seznámíme se vším, co program EDS obnáší, pomůžeme jim v komunikaci s hostitelskou organizací a i během jejich pobytu v zahraničí jsme s nimi v kontaktu. Program Evropské dobrovolné služby je vzdělávací program se systémem přípravy na pobyt, školení a je velmi vyvážený z hlediska pracovního zapojení i neformálního učení. Každá akreditovaná organizace má jasná pravidla, což je pro dobrovolníky jistota, že neskončí u podřadné, nezáživné a rutinní práce, v nevhodných podmínkách apod.

 Co je pro mladé dobrovolníky v našem kraji nejtěžší? Vnímáte významné rozdíly mezi jednotlivými národy?  

Každý projekt EDS je výzvou, jak pro nás, tak i pro dobrovolníka. Největší překážkou je zpočátku jazyková bariéra, pak také vytržení z domácího prostředí rodiny i přátel. Na druhou stranu ale poznávají místní kulturu, získávají pracovní i životní zkušenosti, naučí se další jazyk .. Rozdíly mezi jednotlivými národy jsou velké - v temperamentu, zvyklostech, výchově.. - je velmi přínosné a zajímavé se navzájem poznávat.  Nyní se připravujeme na zapojení nových dobrovolníků do centra AKROPOLIS - Christiny z Německa, Alexandry z Ruska, Miguela ze Španělska. Všichni mají své vlastní programy pro veřejnost - konverzace, muzikohraní, klub pro mládež .. Každý kdo se s nimi chce setkat a využít jejich pobytu u nás k seznámení se s jejich kulturou a vnímáním světa, má možnost přijít a zažít vše na vlastní kůži. Budeme se na Vás těšit! 

   

Fotografie: Workshop Dobrovolnictví aneb nebojte se přidat!  

 

Spolupráce mezi Eurocentrem Zlín a Akropolis o.s. Uherské Hradiště vznikla v rámci realizace workshopu Dobrovolnictví aneb nebojte se přidat. Více než 60 středoškolských studentů se zamýšlelo nejen nad samotným pojmem dobrovolnictví, ale mělo také možnost diskutovat s dobrovolnicí ze Španělska (záznam z workshopu si můžete přečíst zde).

 

Evropská unie vyhlásila rok 2011 Evropským rokem dobrovolných činností na podporu aktivního občanství. Dobrovolnictví má v České republice vzrůstající tendenci, věnuje se mu přibližně třetina obyvatel. 

Eurocentrum Zlín

VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty