Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

Kalendář akcí

Název akce Víkendová blesková soutěž s EU
Datum 24.04.2020 16:00 - 27.04.2020 12:00
Typ akce Ostatní
Místo akce Liberecký kraj / Liberec
Popis akceVíkendová blesková soutěž o deskové hry s EU!

Eurocentrum Liberec si pro Vás připravilo několik kol "bleskové víkendové soutěže". Každý týden v pátek odpoledne zveřejníme na našich stránkách jednu otázku týkající se EU. Stačí odpovědět správně a můžete vyhrát vzdělávací deskovou hru s evropskou tématikou. Soutěž je určena pro soutěžící z Libereckého kraje. Odpovídat můžete vždy do následujícího pondělí do 12:00. 

 

1. kolo: 27.03. - 30.03. (12:00) proběhlo, vyhrála Tereza V.

2. kolo:  03.04. - 06.04. (12:00) proběhlo, vyhrála Eva, S. 

3. kolo:  17.04. - 20.04. (12:00) proběhlo, vyhrála Pavla J.

4. kolo: 24.04. - 27.04. (12:00) proběhlo, vyhrává Michal T. 

 

Správné odpovědi zasílejte do zpráv na facebooku Eurocentra Liberec nebo na eurocentrum.liberec@euroskop.cz. Do zprávy uveďte vždy svůj email a Vaše jméno. Ze správných odpovědí bude vylosován výherce. Aktuální otázku naleznete vždy zde na této stránce a po jejím skončení zde naleznete i správnou odpověď a jméno výherce.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------  

1. KOLO: Vlajku EU určitě už každý z Vás viděl. Přestože je dnes vlajka spojována s EU, původně byla užívána Radou Evropy (což není instituce EU) a měla reprezentovat celou Evropu a ne konkrétní organizaci. Podoba vlajky byla přijata Radou Evropy v roce 1955, ale spojována s Evropským společenstvím (budoucí Evropskou unii) je až od roku 1986. 

Ti pozornější si i všimli, že je na ní 12 hvězd. Počet hvězd nesymbolizuje počet států EU v žádném období. Existovali sice návrhy, že každý stát by měl mít jednu hvězdu, ale neprosadily se. Co tedy symbolizuje 12 hvězd? Hvězdy pouze symbolizují ideály jednoty, solidarity a souladu mezi evropskými národy. Dvanáctka je neutrálním číslem, které symbolizuje úplnost a dokonalost: 12 hodin máme na ciferníku, máme 12 měsíců v roce, 12 apoštolů, apod..  Jaká z těchto 4 vlajek je správná? Dívejte se pozorně. ,) 

 

Správná odpověď: B

Cenu vyhrává Tereza V. Gratulujeme!

-------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

Druhé kolo (ukončeno): 

 

 Chyby jsou označeny v textu červeně: 

 

Schumanova deklarace z 9. května 1950


„Světový mír by nemohl být zachován bez tvůrčího úsilí, jež je úměrné nebezpečím, která tento mír ohrožují.
Přínos, kterým organizovaná a živá Evropa může přispět civilizaci, je nezbytný pro udržení mírových vztahů. Tím, že už dvacet let Francie usiluje o sjednocenou Evropu, sleduje především jeden cíl - sloužit míru. Sjednocená Evropa vytvořena nebyla, zažily jsme válku.


Evropa se nevytvoří najednou, nebo podle jednoho plánu. Uskuteční se naplňováním konkrétních cílů, vytvářejíc nejprve skutečnou solidaritu. Sdružení Evropských národů vyžaduje, aby se skoncovalo s letitým nepřátelstvím mezi Francií a Německem. Cokoli se podnikne v tomto směru, se musí týkat především těchto dvou zemí.


Za tím účelem navrhuje francouzská vláda podniknout okamžitě kroky v jedné poněkud omezené, ale rozhodující oblasti.
Navrhuje podřídit celou francouzsko-německou výrobu uhlí a oceli společnému Vysokému úřadu, jako organizaci otevřené účasti jiných evropských zemí. Zavedení společné výroby uhlí a oceli bude mít za následek okamžité vytvoření společných základů pro ekonomický rozvoj, jakožto první etapu Evropské federace, a změní situaci v oblastech, kde se odedávna vyráběly zbraně pro války, jejichž oběťmi byly nejčastěji tyto oblasti samy.

Solidarita ve výrobě, k níž se takto dospěje, bude mýt za důsledek, že jakákoli válka mezi Francií a Německem bude nejenom nemyslitelná, nýbrž i prakticky nemožná. Vytvoření této mocné výrobní jednotky, otevřené pro všechny země, které budou chtít se na ní podílet, schopné poskytnout všem zemím, jež bude zahrnovat, základní prvky průmyslové výroby za stejných podmínek, položí reálné základy pro jejich hospodářské sjednocení.


Tato výroba bude nabídnuta celému světu, bez rozdílu či diskriminace tak, aby se přispělo ke zvýšení životní úrovně a k pokroku, pokud jde o mírovou aktivitu. Se zvýšenými zdroji bude moci Evropa dosáhnout úspěchu při plnění jednoho ze svých základních úkolů, a sice v rozvoji afrického kontinentu.
Takto bude možno dospět jednoduše a rychle ke splynutí zájmů, jež je nepostradatelné pro vytvoření ekonomického společenství, a položí se základy pro existenci širšího a hlubšího společenství mezi zemněmi, jež dlouho rozdělovalo krvavé násilí.


Tím, že bude zavedena společná základní výroba, a bude vytvořen nový Vysoký úřad, jehož rozhodnutí bude závazné pro Francii, Německo a pro další země, jež se k nim připojí, vzejde z tohoto návrhu první konkrétní základ Evropské federace, jež je nezbytná pro udržení míru.“

 Na základě této deklarace následně vzniklo Evropské společenství uhlí a oceli. Později vzniká Evropské společenství pro atomovou energii a Evropské hospodářské společenství. Z těchto společenství se postupným vývojem nakonec vytvořila v roce 1993 i Evropská unie. Úplné znění deklarace naleznete zde: https://europa.eu/.../europe-day/schuman-declaration_cs

Vyhrála Stanková E.  Gratulujeme!

 -------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

Třetí kolo 17.04. - 20.04. (do 12:00)

 

 

Plakát ve větším rozlišením najdete ZDE (Typ: JPG, velikost: 431 kib)

Správné odpovědi: FINSKO, FRANCIE, SLOVENSKO, KYPR, ITÁLIE, ŘECKO

Vyhrává: PAVLA J. 

Gratulujeme!

-------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

4. kolo: Poznáte jaké země EU jsou na obrázku? Dáme Vám 2 malé nápovědy. 1) EU má v současnosti 27 států. 2) Všechny tyto státy spojuje to, že je velice brzy čeká předsednictví v Radě EU. ,-) Napište nám o jaké země se jedná a kdy bude předsedat radě EU Česká republika a vyhrajte deskovou hru s evropskou tématikou. Těšíme se na Vaše odpovědi! 

Plakát ve větším rozlišení si můžete stáhnout: ZDE.  (Typ: JPG, velikost: 427 kib)

Správná odpověď: Německo, Portugalsko, Slovinsko, Francie. ČR bude předsedat od července 2022

Vyhrává Michal T.  Gratulujeme!

 

VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty